Údržba podvozku

Údržba podvozku, alebo ako udržať podvkozek čo najdlhšie bez hrdze

Údržba podvozkuPomaly sa nám opäť blíži zima a s ňou soľ na cestách, údržba podvozku v tomto ražníme období je však často zanedbávanú činností. Cez to že si uvedomujeme deštruktívne účinky soli a jej vplyv na karosérii, stále zabúdame, že s týmto problémom najviac trpia podvozok. Štrk, piesok, rovnako ako soľ, sa využíva pre údržbu ciest v zime. Soľ použitá na cestách môže zapríčiniť podvozku rad problémov. Skrytým častiam zvyčajne nevenujeme toľko pozornosti, však aj opláchnutie autá vodou prinesie výsledky. Dbajte však na to, aby ste nenamočil alternátor a ďalšie súčasti citlivé na vlhkosť. Najmä ak má auto veľké množstvo elektroniky.

 

Umývanie a údržba podvozku

Stav podvozku má významný vplyv na stav celého vozidla! Zničený chladič, poškodená klimatizácia alebo úplne zničená karosérie – to sú len niektoré z dôsledkov pôsobiace soli. Vhodná ochrana nového vozidla po mnohých rokoch prevádzky vedie k oveľa lepšiemu technickému stavu. Nie je podstatné či vykonávame údržbu sami, alebo zveríme túto činnosť nejaké z autodielní. Dôležité je však to, aby sme to urobili čo najskôr. Antikorózna údržba vykonaná okamžite po zakúpení nového automobilu, ešte keď neboli oceľové prvky skorodované, poskytne najlepší a najdlhší účinok.

Údržba podvozku krok za krokom

Aká je však situácia v prípade vodičov, ktorí nemali možnosť zaobstarať svoje auto bezprostredne po opustení salónu a kúpili si napríklad staršie vozidlo? Jednoznačne by mali tiež chrániť svoje auto pred koróziou. V tomto prípade je dôležité, aby antikorózne prípravky neboli aplikované na miesta, kde už došlo ku korózii. V prípade koróznych centier, ktoré sa objavujú na prvom mieste, ich musíme vyčistiť a potom použiť vhodný prostriedok na odstraňovanie hrdze. Ďalej potom chrániť základným epoxidovým náterom. Vhodné nástroje a prípravky sú  voľne dostupné na trhu. Údržbu v tomto rozsahu si môžeme hravo urobiť sami. Budeme však potrebovať prístup k podvozku.

Čistý podvozok a stav vozidla

Vyčistený podvozok musí byť dôkladne vysušený, aby mohla byť aplikovaná ochranná vrstva. Za týmto účelom by sme mali auto nechať stáť dokonca niekoľko hodín. Aplikácia ochrannej vrstvy sa najlepšie vykonáva za podmienok odporúčaných výrobcom prípravku a použitie samotného prípravkov by nemalo byť komplikované. Pre použitie možno striekacou pištoľou, štetec. Občas sa prípravok predáva vo forme spreja. Pred aplikáciou lieku by mali byť obalené, chránené prvky výfukového systému na ktoré antikorózny náter nepatria. Po aplikácii a vysušení vytvára antikorózne vrstva jednotný povlak, odolný voči vonkajším podmienkam. Údržba podvozku vám pomôže udržať vaše vozidlo v oveľa lepšom stave. Odporúčame teda udržiavať nielen karosériu, ale aj podvozok.

 

Zdroj zadninaprava.cz

Nákupný košík
Scroll to Top