Krátko o poškodení zadnej nápravy a výmene v Peugeote 206

Často môžeme počuť od skúsených mechanikov, že francúzske autá, v našom prípade Peugeot 206, sú problematické, a to najmä vďaka zadnému zavesení. Možno že práve vy zvažujete kúpu staršie 206-tky a sami si hovoríte, či ak robíte dobre. Prečo je často zadná náprava démonizovaná a sú s ňou často spojená rôzne poškodenia zadnej nápravy Peugeot 206? Je to dôvod prečo zvoliť iné vozidlo?

Čo je zadná náprava
Aké sú dôvody poškodenia zadnej nápravy
Kde opraviť zadnú nápravu

Čo je zadná náprava

Zadná náprava je typ zadného torzného zavesenia, konštruovaná na báze tyče, ktorá spája obe kolesá. Je pripevnená k telu auto za pomocou špeciálnych kĺbov, čo poskytuje dostatočnú pružnosť konštrukcie. Nezaberá veľa miesta a dá sa ľahko zapustiť do konštrukcie. Prvá časť sa dá ľahko demontovať a vymeniť ľahšie poškodené komponenty. Zadnú nápravu nájdete vo väčšine francúzskych vozidiel, rovnako ako v ďalších vozidlách rôznych značiek. Prevádzka po horších komunikáciách výrazne skracuje životnosť zadnej nápravy. Výmena zadnej nápravy nie je zložitým úkonom, odporučíme vám však navštíviť špecializovaný servis. Ako teda spoznáte, že vaše zadná náprava Peugeot 206 potrebuje servis, alebo dokonca výmenu? Ako teda chrániť voz a hlavne seba pred prípadným zlyhaním komponent?

Aké sú dôvody poškodenia zadnej nápravy Peugeot 206?

Nebudeme chodiť okolo horúcej kaše, jednoznačne záleží na cestách kde a ako sa vozidlo využíva. Horšie cesty znamenajú väčší nápor a opotrebenie. Zlyhanie má niekoľko štádií. V prvých štádiách je poškodenie zadnej nápravy Peugeot 206 veľmi ťažko pozorovateľné. Akonáhle je poškodenie už viditeľné, preberali sme v tomto článku, je už zadná náprava v konečnom štádiu svoje služby.

Najbežnejšie príčina postupného zlyhania zadnej nápravy je poškodenie tesnenia ihlových ložísk, ktoré sa ťažko detekuje. Vlastne je nezistiteľný kým auto nezdvihnete v dielni na zdvihák a neprezriete ho. Zvyčajne sa tomu nevenuje pozornosť, takže sa náklady na opravu zväčší hlavne vďaka tomu, že dôjde k poškodeniu ďalších častí. To je práve ten správny dôvod k pravidelným revíziám v autoservise. Popísali sme to už skôr (celý článok tu), ale ak začnete počuť zvuky pripomínajúce klepanie, škrípanie, je náprava poškodená. Posledným štádiom je zníženie výšky vozidla, ktoré je všeobecne popísané tu. V tomto prípade je vozidlo nepojazdné a musí byť odtiahnutý. Jediná záchrana je repase existujúce, alebo kompletná výmena zadnej nápravy Peugeot 206 za nový diel.

Kde spoľahlivo nápravu vymeniť?

Vymeniť si diel sami, a alebo zveriť opravu špecialistovi. Treba podotknúť, že tento špecifický typ zavesenia vyžaduje nielen znalosť, ale aj vybavenie. Neodborný zásah môže viesť k ďalším problémom ako pokrivenie kyvných ramien, nosné trubice, alebo poškodenie závitov. Z počiatku sa môže zdať, že je všetko v poriadku. Životnosť nápravy bude však skrátená. Áno, nemusí to byť pravidlom, oprava sa môže podariť. Pomer kladov a záporov je taký, že prevyšuje náklady na opravu v autorizovanom servise. Nejedná sa len iba o peniaze, ale o vaše bezpečie na cestách. Nápravu Peugeot 206 a tiež všetko z eshopu vám doručíme kamkoľvek si zvolíte. Ak ste mimo náš dosah, zvoľte radšej autoservis. Nápravu doručíme priamo aj tam. Je to zaiste bezpečnejšie a spoľahlivejšie variant.

Na konci by sme chceli poznamenať, že Peugeot 206 je spoľahlivý „držiak“. Rozhodne má význam ho zaobstarať. Zadná náprava je vymeniteľný diel a klady vozidla vzhľadom k obstarávacej cene ďaleko prevyšujú nedostatky. Detailne sa o 206 budeme zaoberať nabudúce.

Nákupný košík
Scroll to Top